Kolor w biurze – znaczenie i wpływ

kolor w biurze - część wypoczynkowa, meble biurowe MDD

Kolor w biurze – znaczenie i wpływ

Czy zastosowany kolor w biurze i jego aranżacja, meble biurowe oraz fotele i krzesła, mogą wpływać na wydajność pracowników, ich kreatywność i chęć do pracy? Wszystko na to wskazuje, że tak. Bo chociaż wybór ulubionych kolorów, to często indywidualna sprawa, jeśli chodzi o ogólne zasady i wpływ kolorów na naszą psychikę, wszyscy reagujemy podobnie. Oddziaływanie kolorów sięga bowiem głębiej niż nasza świadomość, odwołuje się do naszych pierwotnych instynktów i ludzkiej natury.

Odpowiednio skomponowana kolorystyka biura może korzystnie wpływać na wydajność pracy osób i odwrotnie, złe zestawienie kolorystyczne pomieszczenia powoduje zmęczenie, rozdrażnienie i senność.

Projektując wnętrza i wybierając kolory powinniśmy być świadomi działania barw, by stosowane przez nas odcienie pomagały nam w pracy.

Bez względu na to, jakie kolory wybierze się do biura, warto pamiętać o kilku zasadach. Wnętrza  monochromatyczne, jeśli nie zostaną zaprojektowane z prawdziwą rozwagą, będą po prostu nudne i takie też odczucia będą wywoływać u osób w nich przebywających. Wnętrza nadmiernie kolorowe będą powodować wrażenie wręcz odwrotne i ciężko w nich będzie o skupienie się.
Decydując się na określoną kolorystykę nie wolno zapominać o tym, by współgrały ze sobą wszystkie elementy: dopasowane muszą być zarówno meble biurowefotele i krzesła biurowe, kolor ścian i dodatki. Inaczej nie uzyskamy efektu, na jakim nam zależy.

Badania wykazały, że kolorystyczne wykończenie pokoi biurowych powinno opierać się na ciepłych, jasnych tonach o małym nasyceniu barw. Takie wykończenie oddziałuje na pracownika aktywizująco, sprawiając wrażenie ciepła i czystości oraz czyni pomieszczenie bardziej przytulnym.

Sufity w biurze powinny być białe, a meble biurowe najlepiej by miały blaty w kolorach jasnych i spokojnych. W pomieszczeniach biurowych najlepiej nie stosować barw ciemnych (gdyż przytłaczają oraz nastrajają smutno i zimno), również kolory jaskrawe nie są dobrym wyborem (wywołują niepokój i odwracają uwagę).

Kolory ziemi –to kolory występujące naturalnie w przyrodzie (kolory drzew, skał, piasku, ziemi i roślin). Najlepiej wyglądają we wnętrzach w połączeniu z drewnem, wikliną, tekturą, korkiem i lnem. Można je łączyć dowolnie we wnętrzach ze sobą i innymi kolorami, gdyż są to barwy neutralne.

Kolory pastelowe – to jasne, pogodne barwy z dużą domieszką bieli. Szczególnie dobrze wyglądają w pomieszczeniach ciemnych, ciasnych i smutnych. Można je stosować w salkach, korytarzach i pokojach biurowych, znakomicie wyglądają zestawione z kolorami podstawowymi.

Kolory zimne – dają poczucie czystości i lekkości. Dobrze jest stosować je w pomieszczeniach ciasnych i gorących gdyż optycznie ochłodzą i powiększą wnętrza. Kolory te szczególnie sprzyjają pracy umysłowej i koncentracji.
Kolory ciepłe – tworzą pozytywną atmosferę we wnętrzu. Kojarzone ze słońcem i ciepłem, optycznie pomniejszają przestrzeń, sprzyjają relaksowi i odprężeniu. Polecane są do stosowania w dużych pomieszczeniach, przeznaczonych do odpoczynku i integracji.